Artykuły o Agile i nie tylko.
Największy w Polsce portal o zwinności

W ostatni wtorek, 24 marca, odbyło się kolejne spotkanie Poznan Agile User Group (PAUG). Po raz kolejny odwiedziła nas Kate Terlecka. Tematem prelekcji – a raczej rozmowy, jak sama Kate o wystąpieniu mówiła – była różnorodność kultur organizacyjnych.

Kate zaczęła od przykładu firmy AWB, której kultura organizacyjna doprowadziła do wielkiego skandalu międzynarodowego, polegającego na dawaniu łapówek reżimowi Saddama Husajna w zamian za lukratywne kontrakty na dostarczanie zbóż do Iraku, co w owym czasie było dodatkowo sprzeczne z embargami nałożonymi przez Narody Zjednoczone. Zarzuty postawiono 12 osobom, jednak się z nich wycofano, oskarżając system, czyli kulturę organizacyjną. Przechodząc płynnie do faktu, z jakim w ogóle kulturami mamy do czynienia, Kate przedstawiła nam model kultur organizacyjnych Williama Schneidera.

Model generalnie składa się z dwóch wymiarów, które tworzą 4 różne kultury organizacyjne – collaboration, cultivation, competence oraz controlling. Kate wyjaśniała uczestnikom, czym się charakteryzują poszczególne kultury, a my mieliśmy okazję zastanowić się, jaka firma albo jej typ, jest charakterystyczny dla danej ćwiartki. Przy okazji prób zakwalifikowania przedsiębiorstw do poszczególnych ćwiartek porozmawialiśmy o Intuit oraz Morning Star. Obie firmy, a zwłaszcza ta ostatnia, są wskazywane przez prelegenta jako przykłady firm naprawdę innowacyjnych w kontekście kultury organizacyjnej.

Poza rozmową o samym modelu, mieliśmy również okazje porozmawiać o wpływie kultur narodowych na kulturę organizacji. Kate przytoczyła nam badania Geerta Hofstede nt „dystansu władzy”. Pojęcie to wydaje się być bardzo ciekawym wskaźnikiem obrazującym różnice w podejściu ludzi lub całych społeczeństw do wyrażania swojej opinii, nierzadko odmiennej, łamiącej status quo.

Polecam samodzielnie zgłębić oba wątki, ponieważ zrozumienie kultury, w ramach której pracujemy, może być pierwszym krokiem do jej zmiany.

Do zobaczenia na kwietniowym PAUG, gdzie prelegentem będzie…Kate Terlecka.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X