Kate Terlecka podczas marcowego PAUG
Kate Terlecka podczas marcowego PAUG

Kultura Organizacyjna – różnorodność ekosystemów. Kate Terlecka na marcowym spotkaniu PAUG

W ostatni wtorek, 24 marca, odbyło się kolejne spotkanie Poznan Agile User Group (PAUG). Po raz kolejny odwiedziła nas Kate Terlecka. Tematem prelekcji – a raczej rozmowy, jak sama Kate o wystąpieniu mówiła – była różnorodność kultur organizacyjnych.

Kate zaczęła od przykładu firmy AWB, której kultura organizacyjna doprowadziła do wielkiego skandalu międzynarodowego, polegającego na dawaniu łapówek reżimowi Saddama Husajna w zamian za lukratywne kontrakty na dostarczanie zbóż do Iraku, co w owym czasie było dodatkowo sprzeczne z embargami nałożonymi przez Narody Zjednoczone. Zarzuty postawiono 12 osobom, jednak się z nich wycofano, oskarżając system, czyli kulturę organizacyjną. Przechodząc płynnie do faktu, z jakim w ogóle kulturami mamy do czynienia, Kate przedstawiła nam model kultur organizacyjnych Williama Schneidera.

Model generalnie składa się z dwóch wymiarów, które tworzą 4 różne kultury organizacyjne – collaboration, cultivation, competence oraz controlling. Kate wyjaśniała uczestnikom, czym się charakteryzują poszczególne kultury, a my mieliśmy okazję zastanowić się, jaka firma albo jej typ, jest charakterystyczny dla danej ćwiartki. Przy okazji prób zakwalifikowania przedsiębiorstw do poszczególnych ćwiartek porozmawialiśmy o Intuit oraz Morning Star. Obie firmy, a zwłaszcza ta ostatnia, są wskazywane przez prelegenta jako przykłady firm naprawdę innowacyjnych w kontekście kultury organizacyjnej.

Poza rozmową o samym modelu, mieliśmy również okazje porozmawiać o wpływie kultur narodowych na kulturę organizacji. Kate przytoczyła nam badania Geerta Hofstede nt „dystansu władzy”. Pojęcie to wydaje się być bardzo ciekawym wskaźnikiem obrazującym różnice w podejściu ludzi lub całych społeczeństw do wyrażania swojej opinii, nierzadko odmiennej, łamiącej status quo.

Reklama


Polecam samodzielnie zgłębić oba wątki, ponieważ zrozumienie kultury, w ramach której pracujemy, może być pierwszym krokiem do jej zmiany.

Do zobaczenia na kwietniowym PAUG, gdzie prelegentem będzie…Kate Terlecka.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przyjdź na warsztaty, które prowadzę razem Kubą Szczepanikiem. Więcej informacji na stronie 202 Procent.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X