Kwietniowe spotkanie PAUG

W miniony poniedziałek, jak co miesiąc, odbyło się kolejne spotkanie Poznań Agile User Group (PAUG). Ponieważ miejsce naszych dotychczasowych spotkań przechodzi remont, byliśmy zmuszeni do znalezienia sobie nowego. Dzięki uprzejmości prof. Jerzego Nawrockiego kwietniowe spotkanie odbyło się w budynku Biblioteki i Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej (PP). Byłem tam po raz pierwszy i podzielę się moją osobistą refleksją – budynkiem PP weszła w XXI wiek, zwłaszcza obserwując starsze budynki kompleksu po przeciwległej stronie ulicy.

Prelegentem na naszym kwietniowm spotkaniu był Radek Lont, wywiad z którym mogliście ostatnio przeczytać na naszych łamach.

Sama prelekcja nosiła tytuł XYZ-arządzanie. Radek zaczął od małej rozgrzewki publiczności. Podzieliliśmy się na trzy grupy, wymyśliliśmy w ramach każdej z grup cechę, według której się uszeregowaliśmy, a pozostałe grupy miały za zadanie odgadnąć, jaki atrybut nas ustawił w danej kolejności. Wydawało się to wręcz niemożliwe, tym bardziej, że mieliśmy dwie minuty aby “dotrzeć do źródła”. Ale jak się ku zaskoczeniu zgromadzonych okazało, mądrość tłumu nie zna granic i dwie minuty to było aż za dużo.

Prelekcja była tak naprawdę opowiedzeniem nam historii z życia pewnego zespołu. Z założenia, jako słuchacze, mieliśmy tę opowieść tworzyć sami, odpowiadając na pytania prowadzącego “co byście w tej sytuacji zrobili?”.Opowieść zaczął Radek, dając nam kontekst całej sytuacji: oto nowy zespół stworzony z młodych pracowników, ale też i “starych wyjadaczy”, Product Owner stacjonujący w innym mieście, który jednocześnie był autorem aplikacji, nad którą miał teraz zacząć pracować opisywany zespół, oraz Scrum Master, któremu wydawało się, że będzie, cytując Radka, sielanka. Słuchając tej opowieści pewnie wielu z Was doszłoby do wniosku, że sytuacja jest dość znajoma… Ale jaki to miało związek z tytułem prelekcji? W końcu do tego doszliśmy :).

Młodzi i niedoświadczeni pracownicy omawianego zespołu to pokolenie Y. Pokolenie, które z założenia potrzebuje innego podejścia. Radek bazując na swoim przypadku (jak się okazało to on był Scrum Masterem omawianego zespołu), jak i pracach naukowych postawił tezę, że SM musi mieć na uwadze z jakiego pokolenia są pracownicy (na marginesie – trudno się z tym  nie zgodzić). W naszej opowieści doszliśmy w końcu do problemów, jakie zaczęły się pojawiać w zespole, a których przyczyny mogły leżeć (leżały) w generacji. Przede wszystkim było to oczekiwanie, że ktoś do nas jako zespołu przyjdzie i powie co mamy robić. Jak w związku z tym wyzwolić w nich chęć nabywania nowych kompetencji, dzielenia się wiedzą, wzięcia na siebie odpowiedzialności i wzmocnienia zaangażowania?

Reklama


Radek LontRadek znalazł na te pytania odpowiedź. Były nimi techniki zaczerpnięte z Xtreme Programming (XP). Pokazanie ich zespołowi i poszerzenie im tym samym horyzontów przyniosło bardzo pozytywne efekty. Zespół zaczął “dowozić” sprinty, a Product Owner odnalazł się w nowej sytuacji, nie próbując już przyjmować roli lidera technicznego.

Pokazany na końcu film, stworzony przez omawiany zespół, uwiarygodnił całą historię jeszcze bardziej i efektownie zakończył całą prelekcję, która nota bene była bardziej warsztatem.

Zakończeniem spotkania była sesja Questions&Answers (Q&A), w trakcie której poruszyliśmy bardzo wiele tematów, takich jak opisywany niedawno w naszym serwisie test Belbina, quality watch dog, odpowiedzialność, a także automatyzacja testów, który to temat wywołał prawdziwą, żywiołową dyskusję.

Podsumowując, spotkanie było ciekawe, można się było zapoznać z wieloma nowymi pojęciami, a forma prowadzenia pozwalała wszystkim uczestnikom aktywnie się zaangażować.

Na koniec, w imieniu organizatorów, zapraszamy na kolejne spotkanie PAUG, już w maju, a przy okazji dziękujemy profesorowi Nawrockiemu za udostępnienie miejsca.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X