Aplikacja zastąpi Scrum Masterów? Nowy produkt od twórców Scruma

Jak udało się ustalić redakcji agile247.pl, twórcy Scruma zdecydowali się wprowadzić nowy produkt do swojej oferty. Oprócz dotychczas dostępnych szkoleń oraz certyfikacji będzie można skorzystać z aplikacji, która ma zastąpić fizyczną rolę Scrum Mastera w Zespołach Scrumowych.

Usługa nazywa się “Scrum Master As A Service” (w skrócie SMAAS) i jest adresowana do zespołów, które nie mogą sobie pozwolić na fizycznego Scrum Mastera, lub nie są zadowolone z efektów pracy dotychczasowego SM’a. Wszystkie informacje – co ciekawe, także po polsku – dostępne są pod adresem scrummasterasaservice.com/pl/.

To absolutnie nowy rozdział w historii naszej firmy” – powiedział Ken Schwaber, współtwórca Scruma. “Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno dzisiaj zatrudnić doświadczonego Scrum Mastera, który spełniłby oczekiwania (scrum master wspiera innych czyli co konkretnie robi cz. 1zarówno Product Ownerów, jak i Zespołów Deweloperskich” – dodaje. “W pewnym sensie staliśmy się ofiarami własnego sukcesu. Scrum stał się tak popularny, że rynek nie nadąża dostarczać specjalistów, którzy mogę pełnić rolę Scrum Mastera. Dlatego stworzyliśmy SMAAS – chcemy uniknąć sytuacji, w której ambitne zespoły pozostają bez wsparcia lidera służebnego” – podsumował Jeff Sutherland, współtwórca Scruma oraz sygnatariusz Manifestu Agile.

Jakie możliwości daje aplikacja? W podstawowej wersji (89$ miesięcznie) – całkiem sporo. Podstawowe funkcje to moderowanie zdarzeń zespołu, prowadzenie retrospektyw oraz trzymanie timeboxów.

Najczęściej wybierana wersja (129$ miesięcznie) zawiera dodatkowo moduł raportujący postęp prac zespołu do managementu oraz funkcję zadawania zespołowi tzw. “powerfull questions”, czyli pytań wypychających zespół ze strefy komfortu. “Dobre pytanie to klucz do sukcesu, a zadane w punkt potrafi wydobyć ukrytą kreatywność z zespołu” – komentuje Lyssa Adkins, autorka książki “Coaching Agile Teams”. “Kiedy zespół traci impakt, pytania Scrum Mastera takie jak “Co byście z tym zrobili?” czy “A co byłoby jeszcze lepsze?”, potrafią drastycznie zmienić przebieg spotkania, a co więcej, dokonać niesamowitych, pozytywnych zmian w ludzkim mózgu” – dodaje.

Reklama


W najdroższym pakiecie (199$ miesięcznie) użytkownicy otrzymają “Challenging mode” (pol. “tryb rzucania wyzwań” – przyp. red.), który zdaniem twórców aplikacji jest w stanie na dystansie zaledwie kilku sprintów przenieść zespół w tryb tzw. hiperproduktywności.

Drugą, ciekawą funkcjonalnością najdroższego planu jest – zapowiadany zresztą szumnie podczas zeszłorocznej konferencji Agile2015 w Texasie – “Product Owner Journey Assistant”. Pod nazwą, której nie powstydziłby się sam Microsoft, kryje się zaawansowany algorytm, który przeprowadza Product Ownera przez serię coachujących pytań dotyczących jego wiedzy na temat produktu, który rozwija.

Na twitterze można znaleźć wpisy Product Ownerów, którzy są zachwyceni efektami, jakie uzyskali na skutek odpowiednio zadanych pytań, serwowanych przez SMAAS. “To niesamowite, jak proste pytania w stylu “Czy wiesz, kto jest Twoim użytkownikiem?” potrafią otworzyć oczy nawet bardzo doświadczonym Product Ownerom” – twittuje jeden z Product Ownerów pracujący w obszarze rozwiązań e-commerce.

Aplikacja będzie dostępna w dwóch wersjach: w chmurze oraz w wersji enterprise, instalowanej na wskazanych serwerach klienta. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że twórcy Scruma współpracują z firmą Atlassian (twórcy aplikacji JIRA – przyp. red.) nad pluginem, który pozwoli łatwo zintegrować SMAAS z innymi narzędziami australijskiego producenta.

Dla zainteresowanych produktem, mamy dobrą wiadomość – osoby, które wypróbują wersję testową z kodem “AGILE247PL” otrzymają 25% zniżki na pierwsze pół roku korzystania z aplikacji.

Co myślicie o tym pomyśle? Czy będzie w stanie zastąpić fizycznych Scrum Masterów? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X