Jakub Szczepanik podczas prezentacji "Nie marnuj swojego Scruma!"
Jakub Szczepanik podczas prezentacji "Nie marnuj swojego Scruma!"

„Nie marnuj swojego Scruma!” – podsumowanie marcowego Poznań Agile User Group

Marcowe spotkanie poznańskiej społeczności agile upłynęło pod znakiem kolaboracji lean oraz agile. Grupa kilkudziesięciu osób spotkała się, aby wysłuchać prezentacji Kuby Szczepanika “Nie marnuj swojego Scruma!”. Jak okazało się w trakcie wystąpienia, tytułowe “marnotrawstwo” było bezpośrednim nawiązaniem do lean’owego pojęcia “waste”, oznaczającego wszelkiego rodzaju marnotrawstwa, które negatywnie wpływają na przebieg procesu produkcyjnego.

Prelegent wyszedł od teorii lean manufacturing, tłumacząc czym jest i skąd pochodzi oraz wprowadził kilka podstawowych pojęć, pozwalających lepiej zrozumieć temat, m.in. just in time, ciągłe usprawnianie się czy wizualizacja procesu. Osią prezentacji było przełożenie skategoryzowanych typów marnotrawstwa na konkretne aspekty pracy Scrumem.

Przykład, który moim zdaniem najtrafniej obrazował typowe niegospodarności Scrumowe, to praca w Sprincie bez limitów na pracę w toku (tzw. limity WIP). Polega to na tym, że zespół pracuje nad wieloma zadaniami na raz, tracąc skupienie oraz czas ze względu na konieczność przełączania się między trwającymi tematami. Limitowanie pracy w toku pozwala szybciej kończyć konkretne zadania i oddawać je do dalszych etapów procesu. Prelegent pokazał również, jak wprowadzać limitowanie na wielu poziomach – sprintu, produktu czy też całego portfolio firmy.

Inne zagadnienia poruszone podczas spotkania to m.in chroniczne niekończenie zadań w Sprintach, zbyt słabo lub zbyt mocno doprecyzowany Product Backlog, czy pasywna postawa w obliczu ciągle napływających błędów dotyczących produktu. Kuba omawiając każde z zagadnień zręcznie włączał zebranych do dyskusji, co owocowało ciekawą wymianą poglądów oraz doświadczeń w trakcie trwania prezentacji. Dyskusje te były na tyle wyczerpujące, że nie było konieczności przeprowadzenia sesji pytań i odpowiedzi na koniec prezentacji.

Reklama


Warto na koniec wspomnieć o ciekawej możliwości, jaką oprócz wymiany wiedzy oraz networkingu dają spotkania lokalnych społeczności – mianowicie jest to świetna okazja, aby w bezpiecznych warunkach (mała grupa, znajome twarze) przetestować prezentację, z którą chcemy iść dalej w świat, aplikując na call for papers dużych, renomowanych konferencji. Nie inaczej było w tym konkretnym przypadku, o czym prelegent wspomniał na początku, dzieląc się zamysłem oraz celem prezentacji oraz zachęcając uczestników do pozostawienia feedbacku po zakończeniu prezentacji.

Nie wahajcie się zatem i przygotowujcie swoje prezentacje na PAUG oraz spotkania dotyczące agile w innych miastach – do zobaczenia w kwietniu!

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X