Jak się miał agile w 2015?

Version One wypuściło kolejny, dziesiąty już raport o tym, jak wygląda praca “agilem” na świecie. W zeszłym roku  pokusiłam się o przeanalizowanie wszystkich raportów, żeby zobaczyć jakie mamy trendy i co z czasem zyskuje na sile, a co traci. W tym roku krócej zatem o raporcie z badania i tylko biorąc pod uwagę smaczki w porównaniu z poprzednim rokiem.

  1. Cały czas wzrasta liczba organizacji pracujących w zwinny sposób oraz powiększa się wśród respondentów pula organizacji z ponad pięcioletnim doświadczeniem (stare wygi) i mniejszym niż rok (nowe, dopiero co próbujące agile’a firmy).
  2. Wśród używanych zwinnych technik rośnie znacząco użycie Kanbana z 31 do 38 procent, natomiast spada nieznacznie, co zauważają autorzy raportu, planowanie iteracyjne na rzecz spriorytetyzowanego backlogu i retrospekcji. Tendencję wzrostową na rzecz Kanbana widać również w pytaniu o używane narzędzia i techniki – udział tablicy kanbanowej od trzech lat wciąż rośnie: w 2013 używało jej 43%, w 2014 52%, a w 2015 63% respondentów. Autorzy upatrują w tym oznak zwrotu ku bardziej leanowym technikom, skupionym na procesie pracy i usprawnieniach. Przyznam szczerze, że byłaby to ciekawa perspektywa, i chętnie zobaczę, czy ich prognozy się sprawdzą w wynikach za rok.
  3. Bardzo interesująco wyglądają natomiast odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że projekty prowadzone zwinnie kończą się porażką. Zeszłoroczny brak doświadczenia został zdetronizowany przez kulturę organizacji, stojącą w sprzeczności z wartościami agile (46% odpowiedzi!). W moim przekonaniu jest to strasznie smutna refleksja, jeśli tak wiele i od tak dawna mówi się i słyszy o Management 3.0, Beyond Budgeting i ogromnym spektrum metod i praktyk, mających za zadanie właśnie polepszyć kulturę organizacji i wspierać postulaty Manifestu. Kolejne trzy pozycje zdają się potwierdzać tezę – po 38% głosów dostały przyczyny takie, jak brak wsparcia managerskiego, brak wsparcia dla zmian i niekonsekwentne stosowanie zwinnych praktyk. Co ciekawsze, pojawił się również nowy powód porażek zwinnych projektów – nieefektywna współpraca między managerami.
  4. Z wynikami  z powyższego punktu są skorelowane odpowiedzi na pytanie o bariery, które mogą powstrzymać firmy przed dalszą adopcją agile’a. Z 44 do 55 procent wzrósł odsetek odpowiedzi uznających zdolność do zmian w organizacji za główną przeszkodę, z 36 do 42 wzrósł odsetek wskazujących na ogólny opór organizacji przed zmianą, natomiast że wsparcie (a raczej jego brak) managerów może być barierą wskazało 38% respondetów, czyli 9 % więcej niż w zeszłym roku. Szczerze mówiąc, wyłania się z tych wyników smutny obraz organizacji, które stosują mechanicznego Scruma, bądź metody pokrewne, natomiast praktyki te w żaden sposób nie są wspierane przez filozofię wytwarzania oprogramowania, o którą tak bardzo chodziło sygnatariuszom Manifestu.
  5. W związku z powyższym, nieco mniej już mnie dziwią wyniki następnego pytania – w jaki sposób mierzymy sukces zwinnych projektów. Od lat pierwsze dwie odpowiedzi to miary oparte na dowożeniu na czas i jakości. Satysfakcja użytkownika i wartość biznesowa są dopiero na 3 i 4 miejscu. I nie umniejszając wagi pierwszej dwójki, uważam jednak, że kolejność na podium powinna być inna.
  6. Coraz więcej firm używa SAFe przy skalowaniu agile. W zeszłym roku jego udział w odpowiedziach wynosił 19%, podczas gdy teraz już 27%. Czy to dobrze? Odpowiedzcie sobie sami. W moim przekonaniu SAFe jest dla firm, które potrzebują kontroli i nie potrafią samodzielnie ułożyć sobie współpracy przy dużych tematach i wielu zespołach. Powiedziałabym również, że jest to pokłosie braku odpowiedniej kultury w firmie. Jeśli firma poza mechanicznym stosowaniem technik zaadaptuje również kryjące się za nimi postawy i sposób myślenia, to samodzielnie dojdzie do tego, co SAFe jej oferuje za grube pieniądze, a jako bonus nie do oszacowania zyska zaangażowanych i zadowolonych pracowników.
  7. Oczywiście, stary, poczciwy Excel nadal wygrywa wśród narzędzi do zarządzania pracami, natomiast udział Microsoft Project spadł o 13%, podczas gdy Jira podniosła swój o 6% i wskoczyła na drugie miejsce.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X