Jest już raport o stanie agile w 2014 roku

VersionOne, firma specjalizująca się w oprogramowaniu i narzędziach wspierających zwinne metody pracy wypuściła właśnie 9 edycję raportu o stanie agile. Tegoroczna edycja jest wynikiem ankiet wypełnionych przez niemalże 4 tysiące osób z różnych kontynentów, z firm o różnej wielkości i różnych branż. Jak zatem wyglądał agile w zeszłym roku na świecie? Cóż ciekawego i godnego uwagi się wydarzyło w porównaniu z poprzednimi latami?

1. Przede wszystkim z roku na rok widać wyraźny wzrost udziału dużych firm, które starają się wykorzystywać zwinne metody pracy. W pierwszych raportach dominowały firmy małe i średnie zatrudniające do 500 osób. Natomiast od 2009 rośnie udział firm zatrudniających powyżej 1000, a później 5000 osób. Jak widać zatem również wielkie koproracje idą za trendami i przekonują się, że adopcja zwinnych metod jest nieunikniona, jeśli chcą dotrzymać kroku szybko zmieniającemu się rynkowi.

2. Wśród zwinnych metod pracy nadal na czele jest Scrum, do używania którego rok do roku przyznaje się około 55% respondentów. Na kolejnych miejscach jest mieszanka Scruma i XP, a dalej mix metodologii, Scrumban i Kanban. Co ciekawe, Kanban w pytaniu o metodologię pracy zajmuje niskie miejsce z 5% udziałem, natomiast w pytaniu o wdrożone w życie zwinne techniki pracy (czyli zagadnienia takie jak daily, TDD, retrospektywy itp.) ma już około 30% udział. Jak dla mnie świadczy to o częściowym niezrozumieniu Kanbana, albo braku bardziej szczegółowego podziału w ankiecie na Kanbana jako metodę pracy i rzeczy takie jak limity WIP czy mierzenie lead time’u w technikach pracy.

3. A jeśli już jesteśmy przy technikach najczęściej wykorzystywanych w zwinnej pracy, to od lat w pierwszej piątce króluje Daily, Planowanie i Praca w iteracjach oraz Retrospektywy. W tym roku natomiast Unit Testy zostały zdeklasowane przez Priorytetyzację Backlogu.

4. Również od lat pozostają te same przyczyny, dla których firmy decydują się na implementację zwinnych metod pracy. Są to:

Reklama


  • możliwość szybszego dostarczania produktu i skrócenie Time to Market,
  • łatwość zarządzania zmieniającymi się priorytetami,
  • podniesienie produktywności
  • lepsza współpraca biznesu oraz IT

5. Wśród przyczyn niepowodzenia projektów prowadzonych w sposób zwinny na szczególną uwagę zasługuje wciąż dominujący problem z kulturą i filozofią organizacyjną, które stoją w sprzeczności z wartościami agile. Od lat zatem nierozwiązana pozostaje kwestia, jak implementować agile w całej organizacji, tak by zmiany w sposobie pracy i mentalności nie dokonywały się jedynie na poziomie IT i biznesu, ale również w pozostałych działach, które często odgrywają znaczącą rolę właśnie we wspieraniu firmy podczas transformacji. Co więcej, problem ten jest również wymieniany jako pierwszy w pytaniu o bariery, które mogą przeszkodzić firmie w dalszym adoptowaniu zwinnych metod pracy. Niezdolność do zmian oraz opór przed zmianami to główne powody, przez które pełna transformacja może się nie udać. Z mojego punktu widzenia jest to konkretna wskazówka dla wszystkich Change Agentów, Scrum Masterów czy Agile Coachów. Nie wystarczy pracować z zespołami, żeby agile się udał. Jeśli nie będziemy rozmawiać z pozostałymi działami, z managementem i nie będziemy dążyć do zmian w sposobie myślenia na poziomie całej organizacji, to nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że firma, w której pracujemy faktycznie jest zwinna.

6. Pierwszy raz w tym roku, w raporcie pojawiło się pytanie o to, w jaki sposób mierzony jest sukces projektów prowadzonych w zwinny sposób. Jak można było się spodziewać, najczęstsze odpowiedzi to dowiezienie projektu na czas, jego jakość oraz zadowolenie klientów/użytkowników, a co za tym idzie w codziennej pracy królują burndown charty, mierzenie prędkości i przewidywalności zespołów.

7. I na koniec wisienka na torcie w pytaniu o software najczęściej wykorzystywany do zarządzania pracą. Od lat nieodmiennie króluje tu stary, poczciwy Excel używany przez około 2/3 ankietowanych, podczas gdy dedykowane narzędzia jak Microsoft Project czy Jira GreenHopper przekonały do siebie ledwo połowę respondentów.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X