Transparentność w Agile

Przeczytałem ostatnio ciekawy artykuł dotyczący transparentności, ale przede wszystkim kontekstu zarobków poszczególnych pracowników jednej z firm IT. W imię transparentności, tak bardzoważnej w agileowym świecie, firma postanowiła pokazać, jak kształtują się zarobki każdego pracownika – od młodszego specjalisty po poziom ‘C’.

 

Świadczy to o bardzo dużej dojrzałości organizacji, ale aby tam dojść, trzeba poradzić sobie z może mniej wymagającymi obszarami działania przedsiębiorstwa, takim jak np. wytwarzanie oprogramowania. Gdy spojrzymy na świat agile, który pomaga nam wytwarzać oprogramowanie szybciej, lepszej jakości i zadowalające naszych użytkowników, zobaczymy, że transparentność przewija się w nim bardzo często i czasami trudno zbudować bez niej zaangażowanie interesariuszy i motywację pracowników.

Scrum

Przemierzając czeluści poszczególnych ceremonii scrumowych, możemy tam znaleźć takie elementy przejrzystości, jak:

refinement – przejrzystość uzasadnienia biznesowego. Trudno sobie wyobrazić zmotywowanie pracowników do wykonania jakiegoś zadania, jeżeli im nie powiemy, dlaczego to robimy.

Reklama


daily i przejrzystość tablicy scrumowej. Z jednej strony wartość dla zespołu i to jest chyba najważniejsze – stworzenie panelu do dyskusji, jak daleko jesteśmy w realizacji poszczególnych zadań, ale i całego celu sprintu, a z drugiej strony pokazanie zainteresowanym, jaki jest przedmiot prac zespołu w danym sprincie.

planning – cel, jaki ma zespół osiągnąć w danym sprincie. Kontekst, w jakim wyrazimy ten cel, co nam da jego osiągnięcie i jaka będzie wartość z wykonanego w danym sprincie przyrostu.

review – zaproszenie interesariuszy i pokazanie im owoców pracy zespołu. Oczywiście, budowanie relacji i angażowanie klientów w prace zespołu jest ważne, ale główną ideą przyświecającą obecności interesariuszy i klientów na review jest odkrywanie magicznego procesu wytwórczego – pokazanie, czym zajmował się zespół, co udało się zrobić, jaka płynie z tego wartość i zebranie od nich informacji zwrotnej – powiedzenie otwarcie przez zaproszonych, co o tym myślą, jakie widzą dalsze potencjalne kierunki rozwoju, itd. Pokazanie przyrostu zapewnia przejrzystość,

retrospektywa – zastanowienie się, jak pracujemy, co było warte uwagi w mijającym sprincie, a na czym zespół musi się bardziej skupić, celem eliminacji potencjalnych problemów, również tych osobowych. Retrospektywa jest uważana przez wielu za główny element transparentności w zespole, gdzie zespół może powiedzieć sobie kilka cierpkich słów w imię usprawnienia własnej pracy i poprawienia relacji międzyludzkich.

Kanban

A co z Kanbanem? Transparentność to podstawowa zasada Kanbana przewijająca się przez co najmniej trzy z sześciu podstaw tej metodyki. Możemy ją znaleźć w „Feedback loops”, gdzie podobnie jak w przypadku retrospektywy, czy review scrumowego powinniśmy dać sobie szansę na zebranie informacji zwrotnej od046 interesariuszy, klientów, bądź współpracowników. „Explicit policies” – pokazanie światu, jak pracujemy. Trudno oczekiwać, że świat zewnętrzny w stosunku do zespołu będzie przestrzegać zasad, wg których zespół  ten chce pracować, jeżeli zespół im tych zasad nie pokaże, nie wyjaśni, nie uzasadni. „Visualize” to trzeci element, gdzie transprentność odgrywa niebagatelną rolę. Pokazanie zadań i procesu pracy pozwala zespołowi z jednej strony panować nad zadaniami, które realizują, być świadomym procesu, w jakim funkcjonują, a z drugiej strony pokazać światu zewnętrznemu, jakimi tematami się zajmują i kiedy zostaną one zrealizowane (np. poprzez lead time).

Przejrzystość wynagrodzeń

Wracając do przedmiotowej firmy i przejrzystości wynagrodzeń, zawsze byłem dość ostrożny, jeśli chodzi o to zagadnienie. Czytając artykuł, zrozumiałem, że nie chodzi o to, by powiedzieć że Xksiński zarabia x zł, ale bardziej o to, aby wytłumaczyć, skąd się to bierze. Aby cały system ustalania wynagrodzeń był przejrzysty, a nie tylko końcowy efekt. Autor artykułu opisuje, jak taki system działa w Buffer, opisując algorytm wynagrodzenia zasadniczego uzależnionego od wykonywanej pracy, ale również wszelkie dodatki.

Cytując, sam algorytm wyglada następująco – “…Salary = job type X seniority X experience + location (+ $10K if salary choice)…”. Jak widzicie publikacja wynagrodzenia przytoczonego już wyżej Xksińskiego może być dokonana w sposób transparentny i, co najważniejsze, zrozumiały. Widzimy, że na jego wynagrodzenie składają się takie elementy, jak przedmiot jego pracy, stanowisko zajmowane w strukturze organizacyjnej, doświadczenie i lokalizacja (oraz do wyboru udział w dywidendzie lub 10K gotówką). W formule nie ma na razie uwzględnionej progresji pracownika, co wydaje się być bardzo ważnym elementem, który z czasem może dość znacznie zróżnicować wynagrodzenia. Na pewno jest tak, o czym już wspomniałem, że publikacja choćby samego algorytmu jest uwarunkowana dojrzałością (w tym również kulturą) organizacji. Duże firmy dojrzewają dłużej, małe szybciej. Jeżeli spojrzymy na software house, to z całą pewnością szybciej taka firma opublikuje swój algorytm i wynikające z niego stawki dla poszczególnych osób, niż przykładowo bank. Na pewno ma też znaczenie branża – dużo szybciej się to stanie w branżach innowacyjnych niż np. w budownictwie.

PS. A propos odkrywania procesu wytwórczego – czasami jadam w restauracji, gdzie klient ma możliwość zobaczenia jak potrawy są przyrządzane.Pełna transparentność. Czy da się coś analogiczego zaimplementować w zespołach agile’owych i czy jest to oczekiwane? Jakie

jest wasze zdanie w tym temacie? Zapraszam do dyskusji.

048

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz poznać więcej wskazówek (hintów), także dotyczących transparentności i całego Agile’a (począwszy od kontraktowania po techniki deweloperskie), sięgnij do książki AgileHints.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X