Agilia 2014 – „”agile pomaga stać się biznesowi bardziej zyskownym”

Jako portal o agile chcielibyśmy Was zapraszać od czasu do czasu na wybrane interesujące polskie i regionalne konferencje. Jedno z najbliższych tego typu wydarzeń, to czwarta już edycja konferencji Agilia, która odbywa się 25 – 28 marca w Brnie. W ramach przedstawienia programu zapraszamy do wywiadu z Michalem Vallo, jednym z liderów czeskiej społeczności agile i organizatorem tej konferencji. Mamy też specjalną propozycję dla członków polskiej społeczności, szczegóły poniżej wywiadu 🙂

logo-agilia

Jakub Szczepanik: Opowiedz, czym jest konferencja Agilia?

Michal Vallo: Historycznie rzecz ujmując, Agilia została zorganizowana jako czeska i słowacka konferencja na temat zwinnych metod pracy. Wtedy celem było wypromowanie w Czechach wiedzy o agile, głównie płynącej z zagranicy, by pomóc firmom zrozumieć, że w ogóle istnieje coś takiego jak agile, oraz że na tym powinny się skupić, by usprawnić swoje wyniki. Obecnie jest to już czwarta edycja i konferencja urosła do poziomu, w którym próbujemy stworzyć ważne wydarzenie w kontekście europejskim. Powinna być miejscem spotkań dla najbardziej kompetentnych ludzi ze społeczności agilowych, w którym można wymieniać pomysły i promować najważniejsze idee nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale w całej Europie Środkowej. Próbujemy zbudować konferencję, która będzie jedną z 5 najlepszych konferencji wartych odwiedzenia w Europie, dlatego chcemy wyróżnić się na tle innych jakością prezentacji i skupieniem się na najważniejszych sprawach dla społeczności.

Czym dokładnie wyróżnia się ta konferencja?

Reklama


Nasza konferencja jest inna – jeśli odwiedziłbyś wszystkie konferencje w Europie, zauważyłbyś, że jest ich może ponad 50, ale odwiedziwszy trzy z nich, praktycznie zobaczyłeś już wszystko. Ci sami prowadzący mówią o tych samych tematach, głównie niezbyt istotnych dla branży: dzielą się swoim życzeniowym myśleniem, albo prezentują swoje spojrzenie na agile po 2-3 miesiącach próbowania takiego podejścia. Promują swoje ego, bądź chcą uzyskać rozgłos dla swoich innych działań, takich jak usługi konsultingowe albo produkty własnej firmy, jeśli jest to mniejszy startup. My różnimy się od takich konferencji, próbujemy zainteresować najlepszych mówców dostępnych na świecie i z tego powodu nasza konferencja wyróżnia się bardzo wysoką jakością prezentowanych treści. Z drugiej strony próbujemy zaprosić osoby, które mają coś do powiedzenia i jednoznacznie weryfikujemy, czy rzeczywiście mają coś do powiedzenia. Każdy, kto prezentuje na konferencji swój materiał, musi przejść przez proces selekcji i weryfikacji. Z każdym dyskutujemy, czy rzeczywiście posiada kompetencje, które nam zadeklarował. Rozmawiamy też, czy sens tematu, który ma być zaprezentowany, jest zgodny z tym, co ma być tematem całej konferencji. W wielu przypadkach ludzie, którzy dzielą się swoją wiedzą na Agilii, robią to po raz pierwszy i zazwyczaj nigdy nie wystąpiliby z czymkolwiek na typowych konferencjach, ale znaleźliśmy ich, bo widzimy, że mają coś interesującego do przekazania i przekonujemy ich do przyjechania do nas i opowiedzenia o swoich przypadkach.

Wspomniałeś, że konferencja ma ambicję stać się miejscem spotkań społeczności agilowej ze Srodkowej Europy, ile osób uczestniczyło w poprzedniej Agilii i ilu uczestników spodziewacie się w tym roku?

W zeszłym roku, licząc osoby uczestniczące w warsztatach towarzyszących, w konferencji wzięło udział około 310 osób. W tym roku celujemy w 400 uczestników. Ale celem nie jest organizowanie największej konferencji w Europie, celem jest zorganizowanie konferencji o najwyższej jakości, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu zawodowym – dlatego spodziewamy się wielu managerów średniego szczebla z IT, scrum masterów i kierowników projektów. Tylko tak można nauczyć się prawdziwych technik i „sztuczek”, zebrać inspirację, by w rzeczywisty sposób zmienić swoją firmę. Nie chcemy rozbudowywać swojego ego i zapewniać się nawzajem, jak wspaniali jesteśmy, lub brać udział w zwariowanych warsztatach, np. na temat tego, jak fajnie jest realizować daily standup. To jest konferencja naprawdę skupiona na tym, jak dostarczyć wiedzę o agile do decydentów biznesowych i jak dzięki agile osiągnąć lepsze wyniki biznesowe.

Co roku Agilia ma jeden temat przewodni, jaki jest temat przewodni tegorocznej konferencji?

W tym roku tematem spinającym całą konferencję jest „Inspirowanie wyników”. Obecnie widzimy, że agile jest znany powszechnie, wiele osób chce o tym rozmawiać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Problem zaczyna się, gdy przyjrzysz się dokładniej większości tych prezentacji – głównie prezentują swoje własne osoby, a nie to, jaki wpływ wywarł agile na wynik biznesu. Chcemy zobaczyć, czy rzeczywiście zwinność ma wpływ na wynik biznesowy. O tym chcemy rozmawiać – czy agile dostarcza coś nowego, coś namacalnego i mierzalnego w aspektach biznesowych. To nie powinno być coś takiego jak „nasze zespoły pracują scrumem, więc są bardziej szczęśliwe”, to nie jest cel biznesowy przedsiębiorstw. Celem biznesowym przedsiębiorstw jest wyliczenie, ile więcej pieniędzy firma zarobiła dzięki byciu zwinną i z takiej perspektywy w tym roku patrzymy na przygotowywane prezentacje – chcemy, by albo pokrywały ten temat, albo były bardzo blisko niego.

Konferencja może być okazją dla wymiany doświadczeń z czeską społecznością agile. Czy możesz pokrótce opisać jak duży jest świat agile w Czechach i jaki procent uczestników Agilii to Czesi a ilu gości będzie z zagranicy?

Powiedziałbym, że w tej chwili jest ok. 3,5 społeczności agile w Republice Czeskiej <śmiech>. Jedną z nich jest społeczność Agilii, drugą jest Agile Association, reszta to raczej próby zbudowania społeczności z prywatnych pobudek. Społeczność Agilii jest prawdopodobnie największa i najbardziej aktywna. Niedawno zrobiliśmy porównanie na tle światowym i odkryliśmy, że jesteśmy w pierwszej dziesiątce światowej pod kątem ilości aktywności, które organizujemy w dwóch krajach – Czechach i Słowacji. Szacuję, ze obecnie społeczność Agilia to ok. 800 osób – wchodzą w skład grupy na Linkedinie lub przedstawiają się jako jej członkowie w CV. Jeśli chodzi o pytanie, ilu będzie Czechów, a ile osób z zagranicy – dla nas Czesi to Czechosłowacy, więc liczymy łącznie Czechów i Słowaków jako osoby nie z zagranicy 😉 Na początku odwiedziła nas tylko jedna osoba z innego kraju, ale w tym roku spodziewamy się ok. 30 uczestników z zagranicy, więc to 10% spodziewanej liczby gości. Pracujemy ciężko, by zwiększyć tę liczbę.

Co przyświeca Tobie jako nadrzędny cel organizowania konferencji tego typu?

Chcę przekazać społeczności, że agile to jest coś, co jest dla biznesu i dlatego jest to dobra filozofia. Pomaga stać się biznesowi bardziej zyskownym. Agile nie jest po to, by uczynić zespoły szczęśliwymi, ale po to, by biznes przynosił większe pieniądze.

Czy jest coś nowego w tegorocznej formule konferencji?

W tym roku próbujemy czegoś, co nazwaliśmy dniem węgierskim. Celujemy w startupy i mniejsze firmy, które się rozwijają i chcemy pomóc firmom węgierskim, słowackim i czeskim w znalezieniu partnerów. Konferencja agile nie powinna być stricte tylko o technikach agile, ale również o tym, jak współpracować przy projektach biznesowych w rzeczywistym świecie, jak wspólnie zarabiać pieniądze. Taka formuła może być również interesująca dla polskich firm, być okazją do spotkania się i porozmawiania o możliwościach współpracy z firmami z Czech lub Węgier.

Co chciałbyś dodać na koniec dla czytelników agile247.pl jako ostateczną zachętę do przyjechania na Agilię?

Prezenterzy przyjeżdżają z 3 kontynentów z 11 krajów, Polska również będzie miała swoją kilkuosobową reprezentacją w gronie prelegentów. W gronie prelegentów już jest ogłoszony Adam Michalczyk z Grupy Allegro – dodatkowo domykamy jeszcze szczegóły przyjazdu kolejnej osoby z Polski.

Specjalna oferta dla czytelników agile247.pl

Dla członków polskiej społeczności przygotowaliśmy pewną ilość kodów na tą konferencję, dających zniżkę w wysokości 46 euro przy zapisaniu się na dwa dni konferencji, czyli zamiast 236 możesz zapłacić tylko 190 euro (+VAT). By otrzymać indywidualny kupon rabatowy, przed rejestracją na stronie konferencji napisz maila z prośbą o kod na adres kuba.szczepanik ( at ) gmail.com – liczy się kolejność zgłoszeń, zapraszamy!

——

Michal Vallo

Agile Coach, Founder of Aguarra, Founding member of Agilia Conference

facebook

 

 

——

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X