Hello (Polish Agile) World! 5 lat później – podsumowanie 2018

W 2018 roku udało nam się przekroczyć magiczną granicę 100 tysięcy unikalnych użytkowników (wzrost 52% w stosunku do 2017), którzy wygenerowali 178 tysięcy sesji (wzrost 62 %) i 289 tysięcy odsłon (wzrost 43%). Czyta nas dzisiaj ok. 10 razy więcej osób niż po pierwszym roku istnienia. Prawdziwe szaleństwo, którego zupełnie się nie spodziewaliśmy 5 lat temu, choć już wówczas głośno marzyliśmy, by być największym portalem piszącym merytorycznie o Agile po polsku.

W 2018 opublikowaliśmy 46 artykułów, starając się dotrzymać zawartej między nami, autorami, umowy, że co tydzień naszy czytelnicy otrzymają przynajmniej jedną publikację. Wy natomiast zostawiliście na agile247.pl 109 komentarzy, a pod rekordowym artykułem aż 14. To wciąż upewnia nas, że piszemy o zagadnieniach, które Was interesują, zastanawiają, czy wymagają dłuższej dyskusji, bo nie ma dla nich jednego, najlepszego rozwiązania. Co ciekawe, w tym roku udział osób czytających nas na urządzeniach mobilnych wzrósł do 50% z 25% w zeszłym roku.Patrząc na merytoryczną zawartość roku 2018, widzimy, że obok podstaw, cyklu Agile Starter, czy mocno praktycznych i pełnych przykładów artykułów, zaczęliśmy publikować również felietony poświęcone szerszym zagadnieniom, dotykającym metod projektowania, odkrywania produktu, etyki pracy i feedbacku, czy badaniom Kahnemanna. Chcielibyśmy ten trend utrzymać i dalej dzielić się z wami nowymi trendami i badaniami oraz skłaniać do refleksji. Dodatkowo opisaliśmy konferencje Agilia i AgileByExample (no, drugi artykuł na jej temat wyjdzie na początku 2019) oraz zrecenzowaliśmy Scrum and XP from the trenches Kniberga i Strategize Pichlera.

Jeśli chodzi o najchętniej czytane artykuły w 2018 roku, wszystkie trzy są autorstwa Jacka, ale zamierzamy go zdetronizować za rok 😉 :

  1. Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?
  2. Antywzorce w Scrumie – czego unikać? Część 1: Daily Scrum
  3. Podejście iteracyjne oraz przyrostowe

W 2018 postanowiliśmy również zakończyć nasz eksperyment związany z umieszczaniem ogłoszeń o pracę na naszym portalu. Od początku było dla nas jasne, że ogłoszenia te muszą być sprawdzone i nie mogą wprowadzać czytelników w błąd. Niestety, okazało się, że weryfikacja, czy ogłoszenie dotyczy faktycznie pracy w roli Scrum Mastera, a nie Project Managera łamane na Scrum Master i Product Owner, przerosła nasze możliwości czasowe ze względu na narastającą liczbę próśb o zamieszczenie oferty i nasze zaangażowanie w inne rozliczne aktywności.

Pod koniec roku rozpoczęliśmy budowanie naszego newslettera. Na razie można się tylko na niego zapisać, w tym roku zamierzamy uruchomić wysyłanie regularnych aktualizacji do naszych subskrybentów. Będą one najprawdopodobniej zawierały wszystkie nowe artykuły z danego okresu i najbardziej popularne materiały naszego autorstwa z wcześniejszych lat lub innych źródeł. Pole do zapisania się na newsletter możecie znaleźć w kolumnie po prawej stronie artykułu (jeśli przeglądacie portal na komputerze stacjonarnym) lub poniżej artykułu na urządzeniach mobilnych – zachęcamy do dołączenia.

Czego zatem możemy sobie życzyć na nadchodzący rok? Oczywiście dalszego, tak stabilnego wzrostu liczby naszych czytelników, z którymi bardzo chętnie rozmawiamy, czy to przy okazji spotkań na konferencjach, czy to w komentarzach, czy też mailowo. Oczywiście większej liczby komentarzy, bo motywują nas do pracy i dają poczucie sensu, choć czasem prokrastynacja ostro walczy o swoje… No i oczywiście kolejnych pomysłów, które pozwolą nam rozwijać portal zgodnie z waszymi potrzebami – walidujcie na każdym kroku nasze działania i dawajcie nam feedback, co jeszcze możemy dla Was zrobić 🙂 Jak możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej – nasza redakcja co tydzień spotyka się zdalnie, żeby omówić artykuły i dalsze plany na portal. Nie piszecie zatem na Berdyczów 😉

Dziękujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, za te 5 lat i już cieszymy się na wspólną podróż przez kolejne 5!

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x