Increasing the Velocity of Value (pol. zwiększenie prędkości osiągania wartości biznesowej)

Dlaczego kluczowe jest zorientowanie na wartość, a nie na pracę?

Takie pytanie postawił w swojej prezentacji Dave West (product owner and CEO at scrum.org)*, prezentując ją na Agile Camp Berlin 2021 w maju br. 

Prezentacja ta wydała mi się na tyle istotna w temacie zwiększania wartości biznesowej (o której pisałem już na naszych łamach niejednokrotnie), że postanowiłem się nią z Wami podzielić.

ReklamaPS. Tytuł celowo jest angielski, ponieważ jednak lepiej on oddaje znaczenie “prędkości wartości”.

Scrum jest znany m.in.  z wprowadzenia idei prędkości (ang. velocity), czyli zwiększenia / mierzenia ilości pracy, którą zespół może wykonać. Ale tak naprawdę Scrum nigdy nie skupiał się na zwiększeniu prędkości pracy zespołu, a zawsze skupiał się na zwiększeniu prędkości osiągania wartości biznesowej. Idee samozarządzania (ang. self-management) celów,  odpowiedzialność właściciela produktu (ang. Product Ownera) miały stanowić podstawę dla zespołów zorientowanych na wartości. Ale w ciągu ostatnich 25 lat Scrum był często stosowany tylko do dostarczania pracy (faza delivery). To znacznie zmniejszyło „wartość”, którą dostarcza Scrum i wzmocniło wiele koncepcji, które zwinność miała zastąpić.

W swojej prezentacji Dave West mówi o tym, dlaczego orientacja na wartość (biznesową), a nie na pracę, jest kluczowym wymogiem budowania agility, oraz o tym, jak aktualizacja Scrum Guide, mająca miejsce w 2020 roku odpowiedziała na tą potrzebę. 

Zapraszam do obejrzenia.

*) Dave West jest Product Ownerem i Dyrektorem Generalnym scrum.org. Realizuje wystąpienia na najważniejszych konferencjach branżowych i jest szeroko publikowanym autorem artykułów i raportów z badań. Jest także współautorem dwóch książek, The Nexus Framework For Scaling Scrum oraz Head First Object-Oriented Analysis and Design. Kierował rozwojem Rational Unified Process (RUP) dla IBM/Rational. Po okresie w IBM/Rational West powrócił do konsultingu i zarządzał firmą Ivar Jacobson Consulting w Ameryce Północnej. Następnie pracował jako wiceprezes, dyrektor ds. badań w firmie Forrester Research, gdzie prowadził praktykę tworzenia i dostarczania oprogramowania. Przed dołączeniem do Scrum.org był Chief Product Officer w Tasktop, gdzie odpowiadał za zarządzanie produktem, inżynierię i architekturę. Jako członek kadry zarządzającej firmy odegrał również kluczową rolę w przekształceniu Tasktop z działalności usługowej w działalność produktową wspieraną przez VC z zespołem prawie 100 osób.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x