Odrobina coachingu na retrospektywę

Coaching koncentruje się na ludzkim rozwoju i jako taki jest idealną kopalnią technik i metod przydatnych również Agile Coachowi i Scrum Masterowi w pracy z zespołem. Dziś chciałabym przybliżyć wam dwa narzędzia, które możecie z powodzeniem zastosować podczas retrospektywy. Pierwsze z nich pomaga zjeść słonia kawałek po kawałku, czyli znaleźć rozwiązania na nierozwiązywalne problemy, a drugie otwiera zespół na przyszłość i koncentruje go na dążeniu do ambitnych celów.

1. Skala od 1 do 10

Narzędzie to przydaje się, gdy chcemy wyrwać zespół z impasu, niemocy, kiedy nie jest w stanie wypracować żadnego rozwiązania, bo na pierwszy rzut oka problem go przerasta. Przykładowo zespół co sprint ma problem z kończeniem zadań, ponieważ jego praca zależy od innego zespołu, niekoniecznie pracującego zwinnie. Ten inny zespół blokuje zadania, nie odpowiada na maile, nie dotrzymuje słowa, jednym słowem nie zapewnia wsparcia w wystarczający sposób, by twój zespół mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że jego praca została w sprincie zakończona. Jak użyć skali w takim przypadku?

 • Uwaga na start: ćwiczenie wykonuje każdy członek zespołu samodzielnie, aby uniknąć wpływania na siebie, dzielenia się swoimi opiniami, “nakręcania” na określoną ocenę.
 • Poproś zespół, by każdy narysował skalę od 1 do 10, zastanowił się i zaznaczył na skali, na ile ocenia obecną współpracę z tym drugim zespołem. Opisz wyraźnie i jasno skalę: 1 to najgorsza możliwa współpraca, której nie podjąłbyś się, nawet gdyby obiecywano ci góry złota, a 10 to współpraca wymarzona, która sprawia, że wszystkie zaplanowane i niezaplanowane zadania są kończone jeszcze na długo przed końcem sprintu.
 • Daj zespołowi chwilę, by w milczeniu zastanowił się, za co przyznał taką ocenę, co dla nich oznacza ta cyfra, dlaczego akurat tyle. Część osób może mieć w głowie gotową odpowiedź, ale część pewnie pierwszy raz będzie miała okazję przeanalizować, na czym tak naprawdę polega współpraca z tym zespołem, co jest jej sednem, co niedomaga, co sprawia najwięcej trudności. Ten moment refleksji pozwoli im lepiej przygotować się do następnego kroku.
 • Spytaj zespół, co musiałby się wydarzyć, żeby dali ocenę o jeden wyższą. Co oni jako zespół mogą zrobić, żeby podwyższyć swoje noty tylko o tyle? Prosząc ich o jeden krok na skali, pozwalasz im skupić się na małych celach, rozłożyć problem na części pierwsze, dzięki czemu zespół zaczyna myśleć bardziej realistycznie i jest w stanie zaproponować małe, ale istotne akcje. To może być rozmowa z przełożonym zespołu, kontrakt na współpracę, wcześniejsze powiadamianie o zlecanych zadaniach, wspólne siedzenie jeden dzień w tygodniu nad problemowymi zadaniami i mnóstwo innych, zupełnie niespodziewanych pomysłów.
 • Teraz jest czas, by wszyscy opowiedzieli, jaką cyfrę dali na skali (jeśli chcą, mogą uzasadnić ocenę, ale zdecydowanie warto zaznaczyć, że skala jest indywidualna, nieskalibrowana i nie podlega komentarzom, bo każdy ocenia współpracę na podstawie własnych, subiektywnych doświadczeń) i jakie wymyślili rozwiązania.
 • Ostatnim elementem jest głosowanie zespołu na jeden lub kilka pomysłów (bo być może jesteśmy w stanie wdrożyć w życie od razu parę z nich…) i zaplanowanie akcji, by te pomysły miały szansę się wydarzyć.

2. Powrót do przeszłości (moja wersja ang. future backwards)

Tego narzędzia używam, gdy chcę pobudzić kreatywne myślenie zespołu, gdy widzę, że przyda im się odskocznia, pobujanie w obłokach, żeby nabrali wiatru skrzydła i skupili się na możliwościach i przyszłych celach, zamiast tylko kontestować obecny stan. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zespół jest przytłoczony ogromną liczbą zadań utrzymaniowych i naprawą błędów i nie ma zupełnie czasu na rozwój produktu, badania z użytkownikami i tworzenie nowych funkcji. Co w takiej sytuacji?

Reklama


 • Proszę zespół, żeby przenieśli się w czasie do momentu, w którym błędy i prace utrzymaniowe w produkcie pojawiają się tylko okazjonalnie i nie mają wpływu na prace rozwojowe, w którym wspólnie z użytkownikami rozwijają produkt i cieszą się efektami swojej pracy. Czasem proszę zespół, by sam wskazał dzień, gdy to nastąpi, czasem sama proponuję datę np. równo za rok i pytam, czy ten dzień jest dla nich w porządku. Ważne, by podać sobie konkretną datę, np. 15 września 2019, napisać ją, narysować na osi czasu, aby zespół mógł ją sobie zwizualizować i odnosić się do konkretów.
 • Teraz zadaję zespołowi pytania, które mają otworzyć go na tę przyszłość, pozwolić mu przenieść się do niej i jak najbardziej ją urealnić. Jak wygląda teraz wasza codzienna praca? Z kim współpracujecie? Jak wygląda wasz produkt? Co na jego temat sądzą użytkownicy? A co reszta organizacji? Po czym poznajecie, że faktycznie błędy i utrzymaniówka stanowią margines prac? Co jest teraz dla was ważne? Wszystkie odpowiedzi zapisuję na flipcharcie lub tablicy, żeby wizja zrealizowanego celu była obecna przez całe ćwiczenie.
 • Po takiej serii pytań otwierających umysły zapraszam zespół do podzielenia się swoim doświadczeniem i mądrością, którą nabyli przez ten rok docierania do celu, i zadaję drugą turę pytań. Jakich rad udzielilibyście sobie samym sprzed roku? Jakie pierwsze kroki wskazalibyście sobie samym? Przed czym byście się ostrzegli? Odpowiedzi na te pytania również zapisuję na flipcharcie lub tablicy, bo na ich bazie w kolejnym kroku będę z zespołem budować plan działania.
 • Wracając do osi czasu, proszę zespół, żeby spróbowali osadzić w konkretnych miesiącach, tygodniach, a nawet dniach poszczególne działania, które wynikają z ich wcześniejszych odpowiedzi.
 • Ponieważ to ćwiczenie ma usprawnić zespół długofalowo, zazwyczaj umawiam się z nim, że na każdym kolejnym retro poświęcimy sobie kwadrans na aktualizację stworzonego planu, weryfikację, co z zaplanowanych działań zostało wykonane, co nie, i jak w związku z tym idziemy dalej, aby utrzymać datę, która pojawiła się na początku ćwiczenia. W ten sposób z iteracji na iterację zespół powoli realizuje swój cel i widzi konkretne postępy.

Na koniec krótka uwaga: coaching zakłada, że to klient przychodzi do nas z tematem, który chce przepracować. Coach często zadaje na początku sesji bardzo otwarte pytanie “Z czym dzisiaj przychodzisz?”, bo coach nie narzuca klientowi tematu rozmowy. Agile Coach, czy Scrum Master z kolei pracuje blisko z zespołem i często jest w stanie zaobserwować, czego w danym momencie zespołowi najbardziej brakuje, na czym powinien się skupić, ma sygnały od członków zespołu, widzi emocje i słyszy codzienne komentarze. To pozwala nam, w przeciwieństwie do coacha, zaproponować zespołowi temat na retro, ale nie zwalnia nas z uzyskania od zespołu zgody, że właśnie na tym temacie chcą się skupić i na jego temat poprowadzić spotkanie.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X