Test Belbina na retrospektywie

Czasami zdarza się, że Scrum Master przybywa do zespołu złożonego z profesjonalistów, ekspertów w swojej dziedzinie, na wskroś znających produkt, i ze zdumieniem obserwuje, jak kolejne sprinty kończą się niepowodzeniem, a zespół nie potrafi dowieźć najprostszego celu. Innym razem Scrum Master wchodzi do zespołu żółtodziobów, dopiero uczących się produktu, przed którymi postawiono niezwykle trudny cel, i siedzi niemalże z założonymi rękoma podziwiając, w jak szybki i optymalny sposób radzą sobie z trudnościami i realizują kolejne zadania. Co stoi zatem za porażkami jednych zespołów, a sukcesami drugich? Jak to się dzieje, że nasz pieczołowicie dobrany zespół faworyt nie daje sobie rady, gdy tymczasem zlepek przypadkowych ludzi potrafi osiągnąć zdumiewające wyniki?

Jednym z narzędzi, które mogą pomóc wam zdiagnozować przyczyny, jest test Belbina. W 1981 roku Meredith Belbin opublikował książkę pt. „Management Teams: why they succeed or fail”, w której na podstawie długoletnich badań opisał 9 typowych ról, jakie zazwyczaj przyjmują ludzie pracujący zespołowo. Jak się okazało, obok doświadczenia, wiedzy czy wykształcenia, dla efektywności zespołu równie ważne są typy osobowości jego członków i dobieranie pod nie zadań oraz sposobu komunikacji. Z obserwacji Belbina wynika, że każda osoba w zespole zazwyczaj ma jedną rolę dominującą, ale w zależności od sytuacji potrafi przyjąć dwie lub trzy inne uzupełniające. Owe dziewięć ról to:

– innowacyjny i obdarzony dużą wyobraźnią Kreator,

– praktyczny i analityczny Ewaluator,

– efektywny i opanowany Koordynator,

Reklama


– zorganizowany i praktyczny Implementer,

– zdyscyplinowany i na chłodno kalkulujący Perfekcjonista,

– aktywna i rzutka Lokomotywa,

– komunikatywna i wrażliwa Dusza Zespołu,

– zaradny i entuzjastyczny Poszukiwacz Źródeł,

– bezstronny i inteligentny Specjalista.

Test Belbina uważam za świetne narzędzie pracy Scrum Mastera – zaproszenie do rozmowy, w trakcie której zespół ma możliwość samodzielnie spróbować dojść do źródeł swoich niepowodzeń i zastanowić się nad możliwymi usprawnieniami. Jak zatem przeprowadzić retrospektywę z pomocą tego testu?

Przede  wszystkim wyjaśnijcie zespołowi, jaki test zamierzacie z nim przeprowadzić, czego dotyczy i dlaczego chcecie użyć tego narzędzia na retro. Następnie niech każdy z członków zespołu samodzielnie wypełni test i sprawdzi wyniki. Po przeprowadzeniu testu opowiedzcie zespołowi, czym charakteryzują się poszczególne role, a następnie poproście wszystkich, by bez komentowania umieścili swoje wyniki (kropką czerwoną zaznaczając rolę dominującą, a kropkami zielonymi dwie role uzupełniające) w przygotowanej wcześniej tabeli, zawierającej w wierszach imiona kolejnych członków zespołu, a w kolumnach role Belbina. W ten sposób zespół stworzy mapę istniejących ról, dzięki której będzie mógł określić swój potencjał i zacząć szukać przyczyn niepowodzeń. Zapraszając zespół do dyskusji, warto zadać mu poniższe pytania:

– Jakich ról nie ma w zespole? Jak sądzicie, co się dzieje, gdy brakuje…?

– Jakich ról jest w nadmiarze? Co się dzieje, gdy współpracuje ze sobą tylu…?

– Jak się czujecie w swoich dominujących rolach? A jak w pomocniczych? Czy faktycznie pełnicie swoje role w zespole? A dlaczego nie? A jaką inną rolę w zespole wolelibyście pełnić? Dlaczego?

– Co dzięki swojej roli możecie wnieść do zespołu? Jak zespół może wspierać was w waszych rolach?

– Skoro poznaliście już swoje role, co możecie zrobić, żeby współpracować efektywniej?

– Czego możecie spróbować w następnym sprincie, uwzględniając pełnione przez was role?

Wyniki dyskusji mogą was zaskoczyć. Większość zespołów bardzo szybko dostrzega potencjał stojący za zdiagnozowaniem obecnych w zespole ról i wychodzi z bardzo dojrzałymi i przemyślanymi pomysłami na usprawnienia. Warto również przeprowadzać test Belbina cyklicznie, np raz na kwartał, żeby członkowie zespołu mieli możliwość sprawdzenia, czy rozwijają się w wybranym przez siebie kierunku, czy mogą pełnić te role, które im najbardziej odpowiadają, czy może w wyniku uwarunkowań i okoliczności, w jakich ich zespół pracuje, ich role się zmieniły i źle się z tym czują.
W celu pogłębienia wiedzy na temat ról zespołowych polecam oczywiście książkę Meredith Belbina przetłumaczoną na język polski “Twoja rola w zespole”, a także zasoby internetu.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X