Podsumowanie 2019 roku na Agile247

Kolejny rok dzielenia się wiedzą i budowania portalu z wiedzą na temat zwinności za nami, zgodnie z wypracowanym zwyczajem chcemy się z Wami podzielić krótkim podsumowaniem funkcjonowania naszego portalu i przy okazji opowiedzieć o różnych dodatkowych aspektach tego, czym się zajmujemy.

W 2019 roku odwiedziło nas 127 tysięcy unikalnych użytkowników (wzrost 26% w stosunku do 2018), którzy wygenerowali 211 tysięcy sesji (wzrost 18 %) i 314 tysięcy odsłon. Jesteśmy dumni z tego, że aż takiej dużej grupie czytelników możemy proponować nasze treści, wiemy też, że dużą część z tych statystyk generują osoby nowe w świecie agile, które chętnie trafiają do nas, żeby poczytać o podstawowych pojęciach takich jak Czym zajmuje się Scrum Master albo Czym jest agile? (dwa artykuły o największej ilości odsłon w 2019). Rośnie nam przekonanie o pokryciu przez nas już prawie wszystkich podstawowych kwestii związanych ze zwinnością, ale nadal jest masa materiałów, które zasługują na opisanie. Cieszymy się, że zainteresowanie wzbudzają też artykuły nie wprost związane ze zwinnością (np. trzeci najpopularniejszy w ’19 roku artykuł Izy na temat technik udzielania feedbacku).

Z ciekawostek statystycznych moją uwagę przykuł fakt, że rekord dziennej ilości użytkowników tym razem nie przypadł nam na zwyczajowy artykuł primaprilisowy, bo dosłownie 89 czytelników więcej pojawiło się na stronie 18 marca, w dużej części zaproszonych przez Jacka Wieczorka spośród czytelników Labiryntów Scruma do sprawdzenia jego ówcześnie najnowszego artykułu na temat raportu na temat trendów wśród Scrum Masterów.W 2019 na stronie pojawiły się 32 artykuły, co wypełnia naszą aktualną aspirację co do częstotliwości wypuszczania nowych treści. Chcemy by w każdym miesiącu pojawiły się co najmniej dwa nowe artykuły merytoryczne (techniki, relacje z konferencji, wywiady), a dzięki współpracy wszystkich autorów i wprowadzonych umowach trzymamy się mniej więcej odpowiedniego rytmu i kontynuujemy regularne pisanie.

Największym wydarzeniem związanym z naszym portalem jest zmiana wyglądu strony. Nosiliśmy się z zamiarem udoskonalenia szablonu strony już od dłuższego czasu, ale wizja pracy nad tym nas trochę przerażała. Dzięki pracy niezastąpionej Zuzi Bukały, graficzki, z którą współpracujemy od dłuższego czasu, przygotowaliśmy nowy wygląd i przy okazji przebudowaliśmy trochę kategorie, strony specjalne (przede wszystkim „Agile Starter„) oraz last but not least – odświeżyliśmy logo portalu. Samo uruchomienie nowej wersji strony odbyło się bez zauważalnych perturbacji dla Czytelników (nie spełniły się najgorsze koszmary kompletnie niedziałającej strony albo zgubionych treści), ale wiemy, że gdzieniegdzie, zwłaszcza przy starszych artykułach, mogły się pogubić zdjęcia, wypolerowania wymaga też skategoryzowanie niektórych materiałów. Samo wdrożenie nowego wyglądu niestety miało pewien feler, który spowodował lekkie zamieszanie w związku z pozycją w wyszukiwarkach, ale „nie robi błędów tylko ten, kto nic nie robi” 🙂 Jak na nasze możliwości i skalę zmiany czujemy, że został zrobiony kawał dobrej roboty a nasz portal zyskał naszym zdaniem bardziej charakter strony z poważnymi artykułami, odcinając się od starego blogowego szablonu.

W trakcie ostatniego roku uruchomiliśmy cykliczny comiesięczny newsletter. Zachęcaliśmy już Was kilkukrotnie do zapisania się i 233 czytelników jest na naszej liście. Każdy subskrybent otrzymuje od nas – niedługo po zapisaniu się – dwa unikalne materiały:

  • Opowieść na temat tego, jak powstają artykuły Agile247.pl i jak współpracujemy ze sobą jako zespół redakcyjny. Jest to okazja, żeby zobaczyć funkcjonowanie strony „od kuchni” i nas jako ludzi w nią zaangażowanych, przy okazji sprawdzić też, jakich narzędzi do pracy zdalnej używamy i jakie reguły współpracy sobie wypracowaliśmy przez lata.
  • Listę naszych własnych inspiracji merytorycznych – wielu z Was daje nam wprost sygnał, że jesteśmy inspiracją, ale chętnie dzielimy się też tym, co my osobiście czytamy albo słuchamy by się rozwijać i być ciągle na bieżąco z trendami. Zwłaszcza jeśli macie niedosyt naszych własnych artykułów, możecie sprawdzić naszych ulubionych autorów.

Oprócz tego osoby z naszej listy pod koniec każdego miesiąca dostają podsumowanie ostatnich 30 dni – z linkami i krótkimi streszczeniami naszych bieżących artykułów oraz polecanych przez nas najstarszych materiałów. Będzie nam bardzo miło, jeśli również dołączysz do grupy naszych subskrybentów, możesz to zrobić za pomocą formularza w prawej kolumnie ekranu albo na stronie Newslettera Agile247.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zachęcamy Was też, by dołączyć do obserwowania nas albo polubienia naszych profili na mediach społecznościowych:

To również jest niezły sposób na otrzymywanie wiadomości o najnowszych artykułach, najlepszych spośród naszych starszych materiałów oraz dodatkowych informacji, które nie wystarczyły do tego, by pisać o tym artykuł, ale chcemy je Wam polecić (np. ciekawe wydarzenia związane ze zwinnością).

Poza samą działalnością w ramach Agile247 przedstawiciele redakcji byli aktywni w ramach społeczności i dzielili się treściami związanymi ze zwinnymi metodami również na inne sposoby:

  • Podcast „Porządny Agile” został wzbogacony o kolejne regularnie wypuszczane odcinki, które oprócz słuchania w wielu możliwych kanałach (m.in. Spotify) można też poczytać, dzięki uzupełnianej na stronie WWW transkrypcji nagrania.
  • Wystąpiliśmy kilkukrotnie na wydarzeniach społeczności zwinnych albo poprowadziliśmy na nich warsztaty.
  • Jacek Wieczorek przebudował swoją stronę, wcześniej znaną pod adresem agilecoaching.pl i przeniósł ją na nowy, bardziej uniwersalny adres 🙂 https://jacekwieczorek.pl/
  • Swoją własną stronę z planowanymi dodatkowymi treściami uruchomiła też Iza Goździeniak. Jak przystało na osobę z przypadłością prokrastynacji zrobiła to na ostatnią założoną chwilę, ale jej pierwszy wpis (m.in. o prokrastynacji) możecie już znaleźć pod adresem http://www.izagozdzieniak.pl/

Przeprowadziliśmy też pokaźną ilość szkoleń i warsztatów – Jacek zrealizował dwie edycje warsztatów rozszerzających „Labirynty Scruma„, Kuba z Dawidem przeprowadzili dwie otwarte i jedną zamkniętą edycję warsztatów „Prawdziwe Przypadki Scrumowe„, Kuba z Jackiem zrealizowali też warsztat rozszerzający treści z ich podcastu Porządny Agile. Wszystkie te autorskie programy będą miały swoje edycje w 2020 roku, więc zachęcamy do zapoznania się z ich programami, rezerwacją terminów i budżetów oraz zapisów, jeśli trafiają one w Wasze potrzeby. Oprócz tego zrealizowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń w formule zamkniętej w firmach, z którymi współpracujemy jako konsultanci agile, w ramach oferty szkoleń agile firmy 202 Procent, którą wszyscy współtworzymy. Przygotowujemy też dwie nowe propozycje, które uzupełnią ofertę dostępnych na rynku działań rozwojowych, bazujące na naszej wieloletniej praktyce i doświadczeniach z polskich firm.

Dziękujemy, że jesteście z nami i za wszystkie dobre słowa, jakie w naszą stronę kierujecie w sieci i przy kontakcie bezpośrednim. Kolejny rok tworzenia Agile247 to ponownie była dla nas przyjemność, nauka i satysfakcja.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x